Skip to content

DESIGNER SPOTLIGHTMICHAŁ SZULC ‘FIRE’ AW 2014/15 FASHION SHOW

April 16, 2014
GDZIE Z CZARNYM WALCZY SZARY, TAM NEON KORZYSTA

Michał Szulc nie jest projektantem z pierwszych stron plotkarskich gazet, a pomimo tego (a może właśnie dlatego) w środowisku modowym cieszy się niesłabnącą popularnością i renomą. Chociaż jako absolwent łódzkiej ASP w branży działa od dość dawna, tym razem po raz pierwszy miałam przyjemność oglądać jego pokaz już bezpośrednio w Warszawie. Nie wiem czy ta zmiana (wcześniej kolekcje prezentował w ramach Designer Avenue FW Poland), wynika z parafrazy znanego przysłowia ‘Jeśli góra nie chce przyjść do Warszawiaka, to Warszawiak przyjdzie do góry ’, ale nie ma wątpliwości, że wyszła Szulcowi na dobre. Miło jest oglądać kolejnych projektantów w stolicy, tym milej, że sama teraz tu mieszkam.
Zawsze uważałam, że przestronne, trzecie piętro na Mysiej 3 aż się prosi o to by zaaranżować je jako stałą przestrzeń pokazową. Jasne i minimalistyczne, ale nie pozbawione zakamarków wnętrze, okazało się idealnym tłem do wyeksponowania tej (nieco architektonicznej) kolekcji Szulca. ‘Fire’ niesie w sobie niemałą nutę zaskoczenia dla części dotychczasowej klienteli Michała. Obok uwielbianej przez zwolenników minimalizmu palety szarości i czerni, Michał zaprojektował także kilka sylwetek wykorzystując ekstrawagancką i bezwstydną… neonową żółć. To niecodzienne tym bardziej, że kolekcja jest ofertą prezentowaną na sezon jesień-zima 2014/15. Mimo wszystko wierzę, że na sprzedaż zadziała to tylko in plus, bo kolory są akurat zimą tym czego polskiej modzie najbardziej brakuje. Wszyscy, którzy w szarej jesiennej masie chcą się choć odrobinę wyróżniać, teraz dokładnie wiedzą gdzie udać się na zakupy. 
 Wśród sylwetek klasycznie znalazło się wiele propozycji oversizowych, nie zabrakło jednak dużej dozy pierwiastka kobiecości. Geometrycznie szyte kurtki i płaszcze, nawet jeśli monochromatyczne, brak zdobień nadrabiają ciekawą formą i umiejętnym łączeniem faktur. Pojawia się dużo czerni, ale dla rozświetlenia zaraz obok niej spora dawka metalicznego błysku. W okryciach wierzchnich świetnie zadziałały akcenty w postaci asymetrycznie wszywanych zamków czy ostrych cięć. U Michała Szulca wiele detali widać dopiero na drugi (a nawet trzeci) rzut oka, dlatego każdą sylwetkę uważnie lustrowałam od stop do głów. Szczególnie urzekły mnie pudełkowo konstruowane tylne kieszenie męskich spodni. Skrojone tak by nie przeszkadzały w ruchu, stanowią interesującą i nowatorską odsłonę tego dobrze znanego elementu. Nikt przecież nie powiedział, że w tej kwestii nie da się już nic nowego wymyślić, dlaczego więc nie próbować?
Oprócz sylwetek fluo, na uwagę zasługują także te z pojedynczymi akcentami neonu. Zaprezentowane w końcowej fazie pokazu, zadziałały bardziej ożywczo niż chłodna szklanka cytrusowego soku podana w czterdziestostopniowym upale. Mój osobisty fawory to piękna szara kurtka w neonowe kropki – rewelacja! Kontrasty widać nie tylko w kwestii barw (pary popielaty i czarny czy żółty i czarny), ale także w sferze doboru wykorzystania samych faktur, chociażby zestawienie skóry gładkiej z matową. Jak na zimowe propozycje przystało, istotnym elementem prezentacji stało się także wykorzystanie warstwowości już na poziomie samej stylizacji. Mięsiste skórzane kurtki pojawiły się w towarzystwie transparentnych spódnic i topów. Ciekawie zadziałały takie zestawienia jak np. czarna sukienka bodycon z większą, oversizową wykonaną z dzianiny zarzuconą na wierzch. Szczególnie cieszy mnie fakt, że choć nie jest to dla Szulca przełomowa kolekcja, to jak na projektanta przystało zawiera w sobie kilka wywrotowych elementów. Nie będę ukrywać, że to właśnie one i ten lekko przekorny flirt z minimalizmem, w jego wykonaniu urzekają mnie najbardziej.



photos by Jakub Pleśniarski / LAMODE.INFO

from MACADEMIAN GIRL http://ift.tt/1qL3MJS

Advertisements

From → Other

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: