Skip to content

MASTERCARD & MAESTRO PAY PASS PŁATNOŚCI ZBLIŻENIOWE – PYTANIA I ODPOWIEDZI

May 30, 2014
Złośliwi żartują, że wkroczyliśmy w epokę leniwców, bo… nieustannie chcielibyśmy żeby wszystko działo się ‘szybciej, łatwiej i przyjemniej’. To prawda, że jesteśmy wygodniccy, ale osobiście uważam, że to po prostu znak naszych czasów. Żyjemy szybko i intensywnie, dlatego nie lubimy marnować ani chwili. Zresztą co tu długo szukać, sama do takich osób należę! No i to jest właśnie powód dzisiejszego postu – oszczędność, przede wszystkim czasu.
Jakiś czas temu napisała do mnie marka MasterCard z zapytaniem, czy w trakcie swoich codziennych zakupów korzystam z płatności i czy nie chciałabym napisać Wam trochę więcej na ich temat. W związku z tym, że zwykle jestem w ciągłym biegu, to nałogowo korzystam z tej formy płatności. Głównie z powodu wygody! Przede wszystkim w trakcie płacenia, nie muszę wypuszczać karty z rąk (mam fobię na tym punkcie i nie lubię tego robić), a gdy robię zakupy do 50 zł nie muszę nawet wstukiwać PINu (zawsze staram się zakrywać klawiaturę ręką kiedy to robię, co jest uciążliwe). Kiedy kupuję bilety do kina, kiedy płacę za drobiazgi w drogerii, czy w końcu – kiedy jestem w ulubionej restauracji. Jeśli tylko jest taka możliwość (czyli terminal zbliżeniowy), to zawsze korzystam z technologii zbliżeniowej PayPass™. Czasami łatwo dać się ponieść rozrzutności – no ale to jest coś na co zawsze trzeba zwracać uwagę niezależnie od tego z jakiego rodzaju płatności korzystamy.
Co ciekawe, to, czym płacimy też może wyglądać modnie, ponieważ oprócz dobrze nam znanych plastikowych kart, dostępne są również akcesoria do płatności zbliżeniowych, takie jak brelok, który można przyczepić do kluczy, specjalnie przystosowane zegarki, wytrzymałe naklejki, które można przykleić do tylnej ściany urządzeń, np. telefonu komórkowego. A na festiwale muzyczne i inne imprezy mogę zabrać fajne bransoletki.

Niby wszystko wiadomo, ale nawet ja miałam kilka pytań, które od jakiegoś czasu chodziły mi po głowie. Pierwsze pojawiły się te dotyczące bezpieczeństwa. Tym bardziej, jako ktoś kto aktywnie korzysta nie tylko ze swojej karty, ale i z płatności zbliżeniowych. W internecie krążą różne teorie na ten temat, ale ja nie lubię informacji z niesprawdzonych źródeł. Domyślam się, że takich jak ja jest tu więcej 😉
W związku z tym postanowiłam, że skoro już MasterCard się do mnie zgłosił, czas z tego skorzystać i oprócz testowania zadać kilka pytań osobom, które mają na ten temat na pewno większą wiedzę. Dlatego dzisiaj rozwiejmy wszystkie wątpliwości, które być może i u Was się zrodziły. Zatem zapraszam do przeczytania tego FAQ na temat kart zbliżeniowych. Jest ich sporo, czasem pojawi się też fachowe słownictwo ale myślę akurat w kwestiach pieniędzy i kart płatniczych, nie można sobie pozwolić na bycie ignorantem. Ja po dzisiejszym poście na pewno będę spała spokojniej! 😉

Pytania i odpowiedzi dotyczące kart zbliżeniowych MasterCard® PayPass™ i Maestro® PayPass™

Na czym polega funkcjonalność płatności zbliżeniowych MasterCard lub Maestro?
Karty lub urządzenia zbliżeniowe MasterCard i Maestro zapewniają użytkownikom możliwość płacenia w szybki i wygodny sposób. Aby zapłacić, wystarczy jedynie przyłożyć do czytnika zbliżeniowego kartę lub narzędzie do płatności zbliżeniowych w technologii PayPass (np. breloczek, naklejka, zegarek lub telefon komórkowy). Płatności powyżej 50 zł należy dodatkowo zatwierdzić kodem PIN.

Jakie są inne niż karta narzędzia do płatności zbliżeniowych?
Oprócz dobrze nam znanych plastikowych kart, dostępne są również narzędzia do płatności zbliżeniowych, takie jak:

  • brelok do kluczy 
  • specjalnie przystosowane zegarki 
  • wytrzymałe naklejki, które można przykleić do tylnej ściany urządzeń, np. telefonu komórkowego
  • bransoletki dostępne na festiwalach muzycznych i innych imprezach 
  • telefon.

Gdzie mogę użyć mojej karty lub innego narzędzia do płatności zbliżeniowych MasterCard lub Maestro PayPass?
We wszystkich miejscach, gdzie widnieje ten symbol: można użyć karty lub narzędzia do płatności zbliżeniowych zbliżeniowego MasterCard i/lub Maestro PayPass. Obejmuje to restauracje typu fast food, sklepy spożywcze, kina i stacje benzynowe w ponad 63 krajach na całym świecie.

Jak działa technologia płatności zbliżeniowych?

Karty i inne narzędzia do płatności zbliżeniowych MasterCard i Maestro PayPass zawierają wbudowany mikroprocesor i antenę częstotliwości radiowej, które zapewniają połączenie bezprzewodowe pomiędzy kartą lub urządzeniem, a czytnikiem zbliżeniowym. Po przyłożeniu karty lub urządzenia do czytnika, informacje z chipa są przesyłane bezprzewodowo do czytnika w celu zrealizowania transakcji – wszystko odbywa się w ułamku sekundy z zachowaniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

Czy podczas płatności jest wymagany PIN lub podpis?

PIN lub podpis jest wymagany w przypadku transakcji powyżej 50 PLN. W celu zapewnienia szybkich i łatwych płatności poniżej tego limitu PIN lub podpis nie zawsze jest wymagany.

Jak bezpieczne są płatności zbliżeniowe MasterCard i Maestro PayPass?

Każda transakcja zbliżeniowa analogicznie do transakcji dokonywanej w sposób tradycyjny kartą z chipem jest chroniona przez unikalny kod bezpieczeństwa, który nie może zostać ponownie wykorzystany do zrealizowania innych transakcji. Dokonując płatności zbliżeniowych użytkownik zachowuje kontrolę, gdyż nie wypuszcza karty z rąk. Karty zbliżeniowe MasterCard lub Maestro oparte są na technologii mikroprocesorowej i transakcje nimi wykonane są przetwarzane w tej samej światowej sieci, podobnie jak transakcje tradycyjnymi kartami. Poziom dodatkowych zabezpieczeń określany jest indywidualnie przez wydawcę karty, jeśli chcecie je poznać, musicie się zwrócić do swojego banku-wydawcy karty z zapytaniem o szczegóły dotyczące warunków bezpieczeństwa i ochrony na wypadek oszustwa.

Kiedy muszę wprowadzić kod PIN w celu zrealizowania płatności zbliżeniowej?

Kod PIN (lub podpis) jest wymagany w przypadku transakcji powyżej 50 PLN. Technologia zbliżeniowa ma na celu umożliwienie szybkich, prostych i bezpiecznych codziennych płatności bez konieczności wprowadzania kodu PIN w przypadku transakcji poniżej 50 zł. Jest to szczególnie przydatne, jeżeli znajdujesz się w zatłoczonym sklepie, w którym są długie kolejki, gdyż wprowadzanie kodu PIN w takiej sytuacji może przedłużyć proces płatności. MasterCard wbudował szereg mechanizmów bezpieczeństwa do technologii zbliżeniowej w celu zapewnienia bezpieczeństwa tego typu transakcjom. Czy moja karta może zostać obciążona dwukrotnie, jeżeli omyłkowo przyłożę ją dwukrotnie do czytnika? Wbudowane mechanizmy zabezpieczające MasterCard® PayPass™ zapewniają, że transakcja może zostać zrealizowana wyłącznie, gdy czytnik zbliżeniowy zostanie aktywowany przez kasjera. Karta podczas jednej transakcji może zostać obciążona tylko jeden raz.

Co powinienem zrobić w przypadku utraty lub kradzieży karty zbliżeniowej MasterCard lub Maestro? 
W przypadku utraty lub kradzieży karty zbliżeniowej należy skontaktować się telefonicznie z bankiem, który wydał kartę, aby uzyskać dalszą pomoc. Właściciel nie ponosi odpowiedzialności za transakcje bez autoryzacji, od momentu zgłoszenia utraty lub kradzieży karty.

Co powinienem zrobić w przypadku stwierdzenia zakupów bez autoryzacji?
W przypadku stwierdzenia zakupów bez autoryzacji, właściciel karty powinien skontaktować się telefonicznie ze swoim bankiem, aby uzyskać dalszą pomoc. Banki zwykle oferują taką samą ochronę w przypadku transakcji zbliżeniowych, jak w przypadku tradycyjnych transakcji, lecz należy sprawdzić warunki karty swojego banku, aby dowiedzieć się więcej.

———————————————

Mam nadzieję, że jeśli wcześniej temat płatności zbliżeniowych budził Wasz niepokój, to teraz jest już mniej zagadkowy. Sama przyznaję, że przy tej okazji mogłam nieco poszerzyć swoją wiedzę! A Wy korzystacie z tego typu płatności? Gdzie najczęściej Wam się przydaje? 🙂

from MACADEMIAN GIRL http://ift.tt/SksLrx

Advertisements

From → Other

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: